Články
Co je BOSU?
Jakékoliv cvičení, které lze provádět na zemi, se může cvičit na BOSU BALANCE TRAINER.
Historie
Prototypy BOSU BALANCE TRAINER byly představeny na podzim 1999 vybrané skupině profesionálů a olympijským týmům. Reakce na BOSU byla skvělá. Slovní reklama v nejvyšších atletických kruzích o BOSU vedla k početným objednávkám od dalších profesionálů a olympijských týmů. Naprostá shoda názorů mezi předními trenéry, trenéry v posilovně, kondičními trenéry a jejich elitními atlety byla ta, že BOSU je opravdové unikátní balanční, stabilizační tréninkové zařízení, které navždy změní sportovní a fitness průmysl.
Filozofie
BOSU je specificky navrženo, aby pomohlo dosáhnout rovnováhu mezi svalovými systémy posturálních a fázických řetězců rychleji, bezpečněji a kompletněji než jakékoliv jiné tréninkové zařízení. S každým cvičením na BOSU vždy hledáte cestu nejmenší stálosti/odolnosti a s co nejmenší námahou!
BOSU je o chytřejším cvičení, nikoli těžší!
Například, nejzákladnější cvičení na BOSU – stání oběma chodidly na „bublině“. Ihned si uvědomíme, že stání je velmi komplexní a dynamické. Tím dochází k rozvíjení Centrálního Nervového Systému a umožňuje tak vzájemnou interakcí systémů intuitivně nalézat pozici nejmenšího odporu.
Zlepšená rovnováha vštěpuje větší sebedůvěru, která vyjasňuje celkový pohled a ovlivňuje vše, co děláme.
Your Body´s Bulit-in „Circuit Breaker“
Tělo má zabudovaný „circuit breaker“ systém, který slouží k vyhnutí se velkému poškození/vážnému úrazu. Podívejme se například z běžného života, kdy kloub ztratí svoji stabilitu a hrozí jeho poškození. Postavme chodidla na nerovný povrch, který způsobí vyvrtnutí kotníku – simulace problému. Mozek v dané chvíli cítí, co se odehrává s chodidlem. Na základě toho vysílá zprávu „zastav všechno!“ svalům (velké primární iniciátory), které jsou zodpovědné za podporu dané nohy. Ve stejnou dobu druhá noha a zbytek těla je povolán do akce, aby se pokusila vyváznout ze situace. Dle našich reflexů, vyhodnocení takto získaných zpráv v mozku: jak špatná situace se vyskytla, dále jaké štěstí máme, atd. buď spadneme nebo zachráníme sebe, aniž bychom si vymkli kotník. Tento efekt „circuit breaker“ se aktivuje vždy v krizových situací tak, abychom se vyhnuli doslova prasknutí kloubu kotníku na dvě části.
Balanční a funkční síla
Tento „circuit breaker“ efekt je fyziologický fakt. Když mozek cítí nestabilitu kloubu, primární iniciátory pohybu, které podpírají kloub, nemohou správně pracovat. Nejdříve musíme získat stabilitu kloubu (vyrovnávání rovnováhy) předtím, než mohou být primární iniciátory použity z větší části na koordinaci další pohybů. Jinými slovy, při ztrátě rovnováhy, dokonce i na pár vteřin,dochází ke ztrátě funkční síly, neboť mozek a tělo se zaměří na hlavní prioritu a to na opětovné získání rovnováhy.
Z toho vyplývá, že atlet, který disponuje lepší rovnováhou, má větší pravděpodobnost k úspěchu než jeho protivník s menší mírou stability.
Trénink rovnováhy
Dobrá zpráva je, že rovnováha, jako i jiné dovednosti, může být zlepšována. Se zlepšenou mírou rovnováhy můžeme při každé fyzické práci dosáhnout efektivního výkonu. Nezáleží na stupni, na kterém začínáme, nýbrž na zlepšení rovnováhy, kterou nám umožní trénink s BOSU BALANCE TRAINER.
BOSU je mým duševním dítětem, má představa o neustále výzvě bez nežádoucího rizika. Protože je BOSU bezpečné, dovoluje téměř každému bez ohledu na úroveň jeho dovedností, se efektivně soustředit a zdokonalovat rovnováhu. Na druhou stranu BOSU nikdy zcela neovládneš, vždy pro tebe bude výzvou stejně jako pro nejnadanější atlety světa. Neustále ti bude nabízet možnost jak se zlepšit.
Balanční trénink se pozitivně promítl do mého života v mnoha směrech. Pohybuji se s větší grácii než kdykoli před tím a mám vypracovanější břišní svaly než s jakýmkoli jiným tréninkovým přístrojem nebo technikou, kterou jsem kdy vyzkoušel. Jsem hbitější a sebejistější než kdykoli před tím. Jednoduše se cítím lépe díky BOSU. Jedinou zaručenou věcí v životě je změna. Nic není neměnné – na atletickém hřišti, ve škole, doma nebo v kanceláři – tvá schopnost improvizovat a přizpůsobit se měnícím se okolnostem má významný vliv na výši osobního naplnění.
Postav se na BOSU a okamžitě pocítíš, co je to užívat si pohybu. Začni cvičit a jsi o krok blíž užívání si každé chvilky Tvého života.
CVIČENÍ A RADY PRO ZDRAVÁ ZÁDA
Páteř podepírá celou váhu horní poloviny těla a hlavy, chrání míchu a je tvořena třiatřiceti obratli, které jsou navzájem odděleny chrupavčitými ploténkami. Tkáň z vaziva a šlach tvoří korzet našich zad. Abychom jej z větší části udrželi stabilní, musíme organismu dodávat důležité minerály a vitamíny. Mezi ty nejdůležitější patří měď (cukrový hrášek), zinek (dýňová semínka) a vitamin C (petrželka). A samozřejmě je důležitá fyzická kondice. Nezkrácené a neochablé svaly udržují i pevnou a rovnou páteř, tedy záda bez bolesti.
Pacienti s nemocnými zády by měli také dbát na vyváženou stravu, kyselinovo-zásadité prostředí a místo tučných produktů bohatých na bílkoviny více jíst spíše zásaditých potravin, jako jsou celozrnné produkty, ovoce, zelenina a ryba.
Příliš mnoho kyselin se ukládá na kloubech a způsobuje bolest.
Akutní, ale i chronická bolest zad může mít hodně příčin, které objasní návštěva lékaře a ten také doporučí terapii.
Pilates pro zdravá záda - zdravotní cvičení
Mezi nejčastější příčiny bolesti zad patří špatné držení těla, ochablé zádové a břišní svaly, sedavé zaměstnání, stres a obezita. Účinným řešením je vhodné cvičení a změna nesprávných návyků. Pilates pro zdravá záda je pomalé cvičení stojící na základech jedinečné metody Pilates a je zaměřeno na protažení a posílení svalů v problémových oblastech krční, hrudní a bederní páteře. Účinky pasivní léčby, jako jsou analgetika či masáže, mají většinou jen krátkodobé trvání, naopak pravidelné cvičení je důležitá součást prevence a léčby bolesti zad.
|